Sezónnost indexu DAX: který měsíc je nejlepší
Nejlepší měsíc je v průměru duben (+2,7 %), nejhorší září (-2,1 %). Data od roku 1988, 39 let.
Průměrný výnos podle měsíce
Statistika podle měsíce
| Měsíc | Průměr | Medián | Let v plusu | Nejlepší | Nejhorší |
|---|---|---|---|---|---|
| leden | +0,8 % | +2,1 % | 59 % | +9,5 % (2012) | -15,1 % (2008) |
| únor | +1,1 % | +2,1 % | 56 % | +15,7 % (1988) | -11,4 % (2009) |
| březen | +0,4 % | +0,1 % | 51 % | +9,9 % (2010) | -16,4 % (2020) |
| duben | +2,7 % | +1,5 % | 72 % | +21,4 % (2003) | -7,8 % (1990) |
| květen | +1,0 % | +1,9 % | 64 % | +6,7 % (2020) | -7,3 % (2012) |
| červen | -0,0 % | -0,2 % | 49 % | +8,0 % (2003) | -11,2 % (2022) |
| červenec | +1,6 % | +1,9 % | 67 % | +17,0 % (1997) | -15,6 % (2002) |
| srpen | -1,8 % | -0,1 % | 49 % | +6,0 % (1993) | -19,2 % (2011) |
| září | -2,1 % | -1,4 % | 38 % | +7,2 % (1988) | -25,4 % (2002) |
| říjen | +2,0 % | +2,4 % | 68 % | +13,9 % (2002) | -14,5 % (2008) |
| listopad | +2,6 % | +2,9 % | 66 % | +15,0 % (2020) | -10,0 % (2000) |
| prosinec | +2,2 % | +2,6 % | 74 % | +18,0 % (1999) | -12,9 % (2002) |
Výnosy po měsících za posledních 15 let
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro | Rok celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,2 | 3,0 | -10,3 | 7,1 | 3,3 | -0,4 | 2,5 | 2,5 | -4,0 | – | – | – | – |
| 2025 | 9,2 | 3,8 | -1,7 | 1,5 | 6,7 | -0,4 | 0,7 | -0,7 | -0,1 | 0,3 | -0,5 | 2,7 | +23 % |
| 2024 | 0,9 | 4,6 | 4,6 | -3,0 | 3,2 | -1,4 | 1,5 | 2,2 | 2,2 | -1,3 | 2,9 | 1,4 | +19 % |
| 2023 | 8,7 | 1,6 | 1,7 | 1,9 | -1,6 | 3,1 | 1,9 | -3,0 | -3,5 | -3,7 | 9,5 | 3,3 | +20 % |
| 2022 | -2,6 | -6,5 | -0,3 | -2,2 | 2,1 | -11,2 | 5,5 | -4,8 | -5,6 | 9,4 | 8,6 | -3,3 | -12 % |
| 2021 | -2,1 | 2,6 | 8,9 | 0,8 | 1,9 | 0,7 | 0,1 | 1,9 | -3,6 | 2,8 | -3,8 | 5,2 | +16 % |
| 2020 | -2,0 | -8,4 | -16,4 | 9,3 | 6,7 | 6,2 | 0,0 | 5,1 | -1,4 | -9,4 | 15,0 | 3,2 | +4 % |
| 2019 | 5,8 | 3,1 | 0,1 | 7,1 | -5,0 | 5,7 | -1,7 | -2,0 | 4,1 | 3,5 | 2,9 | 0,1 | +25 % |
| 2018 | 2,1 | -5,7 | -2,7 | 4,3 | -0,1 | -2,4 | 4,1 | -3,4 | -0,9 | -6,5 | -1,7 | -6,2 | -18 % |
| 2017 | 0,5 | 2,6 | 4,0 | 1,0 | 1,4 | -2,3 | -1,7 | -0,5 | 6,4 | 3,1 | -1,6 | -0,8 | +13 % |
| 2016 | -8,8 | -3,1 | 5,0 | 0,7 | 2,2 | -5,7 | 6,8 | 2,5 | -0,8 | 1,5 | -0,2 | 7,9 | +7 % |
| 2015 | 9,1 | 6,6 | 5,0 | -4,3 | -0,4 | -4,1 | 3,3 | -9,3 | -5,8 | 12,3 | 4,9 | -5,6 | +10 % |
| 2014 | -2,6 | 4,1 | -1,4 | 0,5 | 3,5 | -1,1 | -4,3 | 0,7 | 0,0 | -1,6 | 7,0 | -1,8 | +3 % |
| 2013 | 2,1 | -0,4 | 0,7 | 1,5 | 5,5 | -4,7 | 4,0 | -2,1 | 6,1 | 5,1 | 4,1 | 1,6 | +25 % |
| 2012 | 9,5 | 6,1 | 1,3 | -2,7 | -7,3 | 2,4 | 5,5 | 2,9 | 3,5 | 0,6 | 2,0 | 2,8 | +29 % |
Měsíční změna ceny v %. Roční souhrn je složený výnos dvanácti měsíců.
Pravidlo „sell in May“ u indexu DAX
Od května do října vydělal DAX od roku 1988 v průměru +0,5 % (v plusu 58 % let), od listopadu do dubna +10,0 % (v plusu 76 % let), celkem za 38 sezón. Zimní půlrok tak byl v průměru silnější, ale rozdíl se rok od roku hodně liší.
Jak výsledky použít
Nejvyšší pravděpodobnost kladného měsíce měl prosinec (74 % let v plusu). Sezónnost ale nepředpovídá budoucnost. Spojte ji s dalšími pohledy: Bear market radar, korelace aktiv a DCA kalkulačka, která ukazuje, že pravidelné investování časování měsíců nepotřebuje.
Časté otázky
Který měsíc je nejlepší pro DAX?
Od roku 1988 byl v průměru nejlepší duben s výnosem +2,7 % (v plusu 72 % let). Nejlepší jednotlivý duben přinesl +21,4 % v roce 2003.
Který měsíc je nejhorší pro DAX?
Nejslabší byl v průměru září s výnosem -2,1 % (v plusu 38 % let). Nejhorší jednotlivý září skončil -25,4 % v roce 2002.
Platí u indexu DAX pravidlo „sell in May“?
Od května do října vydělal DAX v průměru +0,5 % (v plusu 58 % let), od listopadu do dubna +10,0 % (v plusu 76 % let). Rozdíl je jen statistický pohled do minulosti.
Je sezónnost spolehlivý signál?
Ne. Jde o průměr z minulosti a jednotlivé roky se od něj velmi liší. Slouží jako doplňkový pohled, ne jako návod k nákupu nebo prodeji.
Zdroj: Yahoo Finance, měsíční závěry, bez dividend. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky. Informativní údaje, nejde o investiční poradenství.