Sezónnost zlata: který měsíc je nejlepší
Nejlepší měsíc je v průměru leden (+3,0 %), nejhorší červen (-0,9 %). Data od roku 2000, 26 let.
Průměrný výnos podle měsíce
Statistika podle měsíce
| Měsíc | Průměr | Medián | Let v plusu | Nejlepší | Nejhorší |
|---|---|---|---|---|---|
| leden | +3,0 % | +3,2 % | 65 % | +11,0 % (2012) | -6,1 % (2011) |
| únor | +1,2 % | +0,9 % | 58 % | +10,6 % (2026) | -6,4 % (2021) |
| březen | +0,2 % | -0,4 % | 46 % | +9,6 % (2025) | -11,4 % (2026) |
| duben | +1,3 % | +1,5 % | 62 % | +12,0 % (2006) | -9,4 % (2004) |
| květen | +0,3 % | -0,2 % | 50 % | +9,9 % (2009) | -6,1 % (2012) |
| červen | -0,9 % | -1,6 % | 42 % | +8,5 % (2016) | -12,1 % (2013) |
| červenec | +0,9 % | +1,4 % | 58 % | +9,0 % (2020) | -6,5 % (2015) |
| srpen | +2,5 % | +3,1 % | 73 % | +12,3 % (2011) | -9,3 % (2008) |
| září | +0,4 % | -0,7 % | 48 % | +10,4 % (2007) | -11,4 % (2011) |
| říjen | +0,1 % | +0,4 % | 50 % | +6,9 % (2023) | -18,0 % (2008) |
| listopad | +1,3 % | +0,6 % | 58 % | +13,9 % (2008) | -7,9 % (2016) |
| prosinec | +1,4 % | +1,9 % | 65 % | +9,7 % (2002) | -10,3 % (2011) |
Výnosy po měsících za posledních 15 let
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro | Rok celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 9,3 | 10,6 | -11,4 | -0,4 | -0,8 | -12,1 | 1,7 | 9,1 | -6,6 | – | – | – | – |
| 2025 | 6,5 | 1,3 | 9,6 | 6,3 | -0,9 | 0,6 | -0,4 | 6,8 | 10,2 | 3,2 | 6,5 | 2,0 | +64 % |
| 2024 | -1,1 | 0,3 | 7,9 | 3,9 | 0,9 | 0,7 | 3,7 | 4,2 | 5,2 | 3,4 | -3,4 | -0,6 | +27 % |
| 2023 | 5,7 | -4,8 | 7,2 | 1,5 | -1,8 | -1,8 | 2,1 | -0,2 | -5,1 | 6,9 | 2,2 | 1,7 | +13 % |
| 2022 | -1,8 | 5,9 | 2,6 | -1,9 | -3,6 | -1,9 | -2,5 | -2,1 | -3,1 | -1,9 | 6,4 | 4,6 | -0 % |
| 2021 | -2,5 | -6,4 | -0,9 | 3,1 | 7,6 | -6,9 | 2,3 | 0,3 | -3,4 | 1,5 | -0,6 | 3,1 | -4 % |
| 2020 | 4,2 | -1,2 | 1,2 | 6,4 | 4,0 | 2,8 | 9,0 | 0,8 | -4,2 | -0,8 | -5,5 | 6,7 | +25 % |
| 2019 | 3,2 | -0,5 | -1,5 | -0,8 | 1,8 | 8,0 | 1,2 | 6,5 | -3,5 | 3,1 | -3,0 | 3,7 | +19 % |
| 2018 | 2,5 | -1,8 | 0,6 | -0,5 | -1,2 | -3,8 | -2,2 | -1,9 | -0,7 | 1,7 | 0,7 | 4,8 | -2 % |
| 2017 | 5,1 | 3,6 | -0,4 | 1,5 | 0,5 | -2,5 | 2,1 | 3,9 | -2,6 | -1,1 | 0,5 | 2,6 | +14 % |
| 2016 | 5,3 | 10,5 | 0,0 | 4,5 | -5,8 | 8,5 | 2,3 | -3,1 | 0,5 | -3,2 | -7,9 | -1,8 | +8 % |
| 2015 | 8,0 | -5,2 | -2,4 | -0,1 | 0,6 | -1,5 | -6,5 | 3,4 | -1,4 | 2,3 | -6,6 | -0,5 | -10 % |
| 2014 | 3,2 | 6,6 | -2,9 | 1,0 | -3,9 | 6,1 | -3,1 | 0,4 | -5,9 | -3,3 | 0,4 | 0,7 | -1 % |
| 2013 | -0,8 | -5,0 | 1,1 | -7,7 | -5,4 | -12,1 | 7,2 | 6,4 | -5,0 | -0,2 | -5,5 | -3,9 | -28 % |
| 2012 | 11,0 | -1,6 | -2,4 | -0,4 | -6,1 | 2,6 | 0,4 | 4,6 | 5,1 | -3,0 | -0,4 | -2,1 | +7 % |
Měsíční změna ceny v %. Roční souhrn je složený výnos dvanácti měsíců.
Pravidlo „sell in May“ u zlata
Od května do října vydělal Zlato od roku 2000 v průměru +4,0 % (v plusu 64 % let), od listopadu do dubna +8,6 % (v plusu 77 % let), celkem za 25 sezón. Zimní půlrok tak byl v průměru silnější, ale rozdíl se rok od roku hodně liší.
Jak výsledky použít
Nejvyšší pravděpodobnost kladného měsíce měl srpen (73 % let v plusu). Sezónnost ale nepředpovídá budoucnost. Spojte ji s dalšími pohledy: Bear market radar, korelace aktiv a DCA kalkulačka, která ukazuje, že pravidelné investování časování měsíců nepotřebuje.
Časté otázky
Který měsíc je nejlepší pro Zlato?
Od roku 2000 byl v průměru nejlepší leden s výnosem +3,0 % (v plusu 65 % let). Nejlepší jednotlivý leden přinesl +11,0 % v roce 2012.
Který měsíc je nejhorší pro Zlato?
Nejslabší byl v průměru červen s výnosem -0,9 % (v plusu 42 % let). Nejhorší jednotlivý červen skončil -12,1 % v roce 2013.
Platí u zlata pravidlo „sell in May“?
Od května do října vydělal Zlato v průměru +4,0 % (v plusu 64 % let), od listopadu do dubna +8,6 % (v plusu 77 % let). Rozdíl je jen statistický pohled do minulosti.
Je sezónnost spolehlivý signál?
Ne. Jde o průměr z minulosti a jednotlivé roky se od něj velmi liší. Slouží jako doplňkový pohled, ne jako návod k nákupu nebo prodeji.
Zdroj: Yahoo Finance, měsíční závěry, bez dividend. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky. Informativní údaje, nejde o investiční poradenství.